MS home page DivX 5.x Codec >
.
DivX 5.x a DivX Player 2.x

Download


Program : DivX 5.x a DivX Player 2.x
Autor : DivXNetworks, Inc.
Verze : kodek : 5.2.1
přehrávač : DivX Player 2.5.5
Datum : 8. září 2004
Velikost : 7.06 MB
OS : Windows 9x/Me/NT/2000/XP
Licence : Standard : zdarma
Pro : $19.99
Odkazy na verzi Standard : Download z oficiálních stránek
Odkazy na verzi Pro : Download z oficiálních stránek
Nákup z oficiálních stránek
Nákup s programem Dr. DivX za $29.99
Beta verze : Download z oficiálních stránek


Co je nového ve verzi 5.2.1 :

Kromě většího počtu B-snímků je nyní integrována také kvantizace MPEG-2, která oproti kvantizaci H.263 dává ostřejší obraz při vyšších datových tocích. Se všemi aktivovanými vymoženostmi se DivX 5.2 co do kvality obrazu vyrovná kodeku WMV 9 od Microsoftu. Filmy s novými funkcemi však mohou dělat potíže starším stolním DivX přehrávačům. Obraz se pak třese nebo se přehrávač může zaseknout. Co s tím, se dozvíme v části Nejlepší tipy a triky pro DivX.

Balíky DivX 5.2.1 :

DivX 5.1.1 Bundle Standard :

DivX je profesionální kodek na enkódování a dekódování DivX. Spolu s kodekem naleznete v balíčku multimediální přehrávač DivX Player 2.5.2. Tato verze ale nemá některé vymoženosti Pro verze.

DivX 5.1.1 Bundle Pro :

Pro verze stojí $19.95 a potřebuje registraci.

Z oficiálních stránek :

Oficiální balík DivX 5.x Bundle obsahuje software, který potřebujete k vytvoření nebo sledování videa v DivX formátu. DivX 5.1 zahrnuje mnoho pokročilých vlastností (např. zvýšenou kvalitu obrazu, účinnější kompresi, plnou podporu pro dekódování videa ve formátu MPEG-4 Advanced Simple Profile, ...). DivX je také optimalizován pro procesory AMD Athlon a Athlon XP.Tento balík zahrnuje DivX Player 2.5, který podporuje MPEG-4 formát a umožňuje změnu skinu.

DivX ProTM přemění váš stolní počítač na vysoce kvalitní video studio, střed distribuce a zábavný jukebox. Technologie je tak pokročilá, že dokáže zmenšit DVD video až na 10 procent její původní velikosti. Výsledný produkt s malou nebo žádnou ztrátou si můžete přehrát na PC, televizi nebo na zařízení označené certifikátem DivX CertifiedTM.

Nejzajímavější vlastnosti DivX 5 (Pro) :

Důležité je také se zmínit i o minimálních požadavcích. Pro Windows uživatele je to verze 98 či novější, procesor Pentium II 450 MHz, 64 MB paměti, alespoň 8 MB videokarta a při použití Windows Media Playeru minimálně 24-bitová barevná hloubka (možná proto si někteří stěžují na přehrávání s WMP; s Playou lze přehrávat i v 16-bitech). Linux je omezen jen procesorem, pamětí a videokartou, stejně jako Windows uživatelé. A na Macu musíte mít alespoň PowerPC G3 333 MHz, 128 MB paměti a MacOS 8.6 a novější (tedy i MacOS X).

Další informace o jednotlivých verzích naleznete na http://www.divx.com/divx/versions.php.

Nejlepší tipy a triky pro DivX

1. Rychlejší kódování videa v DivX 5.2

Při kompresi do DivX se i rychlé počítače pěkně zahřejí. Se všemi aktivovanými volbami, plným rozlišením (720 x 576) a dvouprůchodovým kódováním zvládne systém s procesorem Pentium 4 s technologií Hyperthreading jen dva až čtyři snímky za sekundu. To je velmi málo, a proto je nutné, abychom nastavení optimalizovali tak, aby rychlost komprese dosáhla alespoň 20 až 25 snímků za sekundu. Tato hodnota je rozumným kompromisem mezi kvalitou a rychlostí. Při dvou průchodech (2-Pass-Encoding) by měla být rychlost dvojnásobná, tedy 40 až 50 obrázků za sekundu.

Jako profil zvolíme Home Theater. Cílové video by mělo mít datový tok videa 1,3 Mb/s a zvuku 128 Kb/s (MP3). S těmito hodnotami se nám dvouhodinový film vejde na dva CD. Chceme-li obětovat jenom jedno "cédéčko", snížíme datový tok videa na polovinu. Kvalita však bude samozřejmě horší.

2. Jak poběží DivX na našem hardwaru

Má-li DivX video běžet na certifikovaných DVD přehrávačích, musíme použít profil "DivX-Certified". Od verze 5.0.3 profily zajistí, že se přehrávání na certifikovaném hardwaru vždy podaří. Při kompresi bychom se také měli vyvarovat použití funkcí Q-Pel (Quarter Pixel) a Global Motion Compensation (GMC). S těmito volbami si poradí některé přehrávače H&B. Dále mohou být problémy s prastarým DivX 3.11.

Sigma-Design-Chips (EM85xx) se dostanou do problémů při aktivovaném Q-Pel, stejně jako při videích DivX 3.11 s datovými toky většími než 1,5 Mb/s. Potíže mohou být také při více B-snímcích.

Přehrávače Philips nebo MAS s čipy "Vibratto S" od ESS Technologies nemají s videem DivX 3.11 žádné problémy.

Čipy "Vibratto II" stráví všechny varianty DivX i XviD.

Čipy MT1398 podporují Q-Pel a jsou mimo jiné osazeny v DivX/DVD přehrávačích firmy Medion.

3. Mnoho filmů na málo discích

Ne všechny nástroje (viz tabulka výsledků testu) jsou při zadané cílové velikosti schopny přizpůsobit jak datové toky (zvuku i videa), tak obrazové rozlišení výsledného souboru. Není-li paměového místa nazbyt, nastavíme důležité parametry raději sami.

Dvouhodinový film na jednom CD: Obrazové rozlišení zvolíme 480 pixelů na šířku. Výška obrazu se řídí poměrem stran zdroje. Černé okrajové pruhy pokud možno odstraníme. Dokáží to všechny nástroje s výjimkou Auto Gordian Knot. Jako zvukový formát zvolíme stereo MP3 při 96 – 128 Kb/s. Průměrný datový tok videa na 700MB záznamovém médiu se pohybuje kolem 710 Kb/s.

Dvouhodinový film na dvou CD: Zvolíme rozlišení 640 obrazových bodů na šířku se zvukem v MP3 (128 Kb/s). Datový tok videa by měl být 1490 Kb/s.

Čtyři filmy na jednom DVD: Zde nastavíme datový tok videa maximálně na 1020 Kb/s. Pak jeden film zabere zhruba 1 GB a na jedno záznamové médium se tedy vejdou čtyři filmy.

4. DivX kompatibilní video pomocí XviD

Kodek XviD 1.0.1 se co do kvality obrazu a efektivity kódování může směle měřit s už ne zcela aktuálním DivX 5.1. Navíc je možné ho zdarma stáhnout z internetu. Aby XviD video běželo i na kompatibilních stolních přehrávačích, měli bychom, stejně jako u DivX 5.2, deaktivovat funkce Global Motion Compensation (GMC) a Q-Pel. Jako profil se doporučuje zvolit AS @ L5 (Advanced Simple Profile, Level 5), který je vhodný pro všechna běžná rozlišení kromě HDTV. Maximální počet za sebou následujících B-snímků (Max consecutive BVOPs) nastavíme na 1. Pod Advanced Options, na kartě Debug, navíc najdeme možnost přestavit "FourCC-Code" na "DX50", který pak přehrávačům při reprodukci předstírá, že přehrávají formát DivX 5.x.

Zdroj: Chip 02/2005


Požadovaný software :

Microsoft DirectX a DXMedia
Microsoft Media Player 6.4

Doporučený software :

DivX Player - video přehrávač
Dr. DivX - první a jediná oficiální aplikace pro DivX kódování
Gordian Knot - enkodér do formátu DivX, Xvid
VirtualDub - enkodér do různých MPEG4 formátů DivX, Xvid, ...

Související články :

Co přinesla verze DivX Schizo beta 2


hr
hr
hr

Domovská stránka   Nahoru

hr

Poslední změna: 26.11.2010

© Martin Šour 2004  W3C  HTML 4.01   W3C  CSS 2.1