Rozdíl mezi VfW a WDM > |
|
. |
Tato otázka je poslední dobou velice častá. Hned na zzačátku si řekněme, že je mírně nesmyslná, protože oba pojmy znamenají úplně něco jiného, přesto se o nich hovoří ve stejné souvislosti (ani já nejsem výjimkou). Označuje se jimi spíše platforma.
Takže k věci: VfW je zkratka Video for Windows a je to rozhraní mezi ovladačem video karet (TV karet) a aplikacemi. Toto rozhraní žije již od Windows 3.11 a bylo jednou z hlavních přidaných vlastností vůči verzi 3.1. Samozřejmě přežilo až do Windows 95,98, kde ho zprostředkovává knihovna msvfw32.dll. Na Windows 2000 již toto "neexistuje", je ale stále emulováno tzv. VFWWDM mapper-em, který se snaží poměrně úspěšně překlenout mezeru z WDM (samozřejmě neumožňuje vše). Jaké jsou tedy hlavní vlastnosti rozhraní VfW:
Jak je vidět, spousta užitečných věcí zde chybí - např. možnost ladit programy nebo ovládání zvuku, proto také většina programů na vaší kartě neumí zvuk zapnout, samozřejmě kromě originální aplikace). Ještě malá poznámka k ovladačům - ty používají formát VXD (Virtual Device Driver) a jsou pouze šestnáctibitové (i na W9x), což snižuje rychlost.
Z toho všeho si vzali u Microsoftu ponaučení a začali pracovat na úplně nové koncepci. Původně ji označovali jako ActiveX, ale pak se stalo součástí DirectX pod názvem DirectShow a je obsaženo v balíku DirectX Media Runtime. Funkce, které plnilo předtím VfW, tedy teď plní DirectShow. Samozřejmě obsahuje všechno, co VfW plus navíc věci, o kterých jsem se zmínil, že chybějí.
DirectShow pracuje na úplně jiném principu. Využívá tzv. filtrů, které mají vstupy a výstupy a dají se pospojovat za sebe jak je libo. Typ spojených vstupů a výstupů se samozřejmě musí shodovat, např. typ je video, audio apod. Komprese se nastavuje úplně stejně, tedy jako filtr se zapojí do řetězce.
WDM tedy neplní stejnou funkci jako VfW, ale je to druh ovladačů, které byli poprvé použity ve Windows 98 a jsou jediné, které lze používat na Windows 2000. Samozřejmě jsou již 32bitové. Mají podobu filtru do DirectShow, který nemá vstup a na jeho výstupu je čisté nezpracované video. Například WDM driver od Conexantu pro video čipy BT848/BT878 se jmenuje "Conexant capture" a má tři výstupy - Capture,Preview a VBI.
[Zdroj: TV freak]
Poslední změna: 26.11.2010